04
مارس

هفت اصل  طراحی داخلی

هفت اصل  طراحی داخلی

مشکل اساسی مردم این روزها درک تفاوت طراحی داخلی با دکوراسیون داخلی است، در حالی که سابقا ابتدا به طراحی کل فضای داخلی و بعد اشاره به تزئین یک فضای زندگی با اضافه کردن مبلمان و اثاثه یا لوازم داخلی موجود می باشد. طراحی داخلی در واقع یک علم است که توسط عناصر و اصول خود بنا شده است ، و اما به همان اندازه که تصور می شود ساده نیست! به طور کلی طراحان داخلی کتاب قوانینی را  می خوانند که می گوید: ((7 عنصر و 7 اصل طراحی داخلی وجود دارد)).

ما قصد داریم با این مقاله در رابطه با  تمام 7 عنصر طراحی داخلی صحبت کنیم.

  1. فضا

فضا یکی از مهمترین عناصر طراحی داخلی است. به عنوان پایه ای است که کل طرح داخلی آن ساخته شده است. و ضروری است که طراح به فضای موجود، ابعاد و امکانات آن آگاه باشد. در کل فضا به دو نوع قسمت تقسیم می شود: فضای دو بعدی که کف را شامل می شود (شامل طول و عرض) و فضای سه بعدی که فضای داخلی زندگی را تشکیل می دهد (شامل طول، عرض و ارتفاع).فضایی که اساسا با اجزای مبلمان / دکور پر شده است یک فضای مثبت است و فضای خالی یک فضای منفی است.باید بین فضاهای مثبت و منفی تعادل برقرار شود و باید این را دانست که پوسته پوسته شدن بیش از حد روی لوازم دکوراسیون و مبلمان بر این تعادل تاثیر می گذارد.

 

 

  1. خطوط

خط ها شروع فرم ها و شکل ها و مسئول ایجاد  هماهنگی بین حس های مثل هارمونی کنتراست و یکپارچگی در بوجود اوردن فضای داخلی بر طبق این 7 عنصر می باشد. خطوط شکل ها را تعریف می کنند و به عنوان راهنماهایی بصری برای فضای داخلی عمل می کنند و به طور گسترده ای به سه نوع طبقه بندی می شوند: افقی، عمودی و پویا. این در حالی است که خطوط افقی زینت بخش ساختار میز، صندلی و تخت ها می شوند و خطوط افقی احساس امن و ایمن به فضا را می دهند، خطوط عمودی ماهیت آزاد و گسترده را تحریک می کنند. خطوط دینامیک که با حرکتی جهت دار فضا رو به سمت نمایشی شدن سوق می دهد می توانند بر روی سازه هایی مانند پله دیده شوند یکی دیگر از عناصر مهم طراحی داخلی  این است که طراح داخلی باید بداند چگونه از این خطوط برای تعریف فرمها استفاده کند.

  1. فرم ها

فرم ها یک شکل از  یک طرح کلی از هر شیء سه بعدی در فضا هستند.فرم ها را می توان با ترکیب دو یا چند شکل ایجاد کرد و با کمک عناصر دیگر مانند بافت، الگوها و رنگ ها بیشتر دیده شود.یک فرم مشخص هماهنگی ایجاد می کند و فرم های اضافی به فضا تعادل می بخشند.

دو نوع فرم وجود دارد: هندسی (انسان) و طبیعی (ارگانیک).همچنین فرمها به صورت باز و بسته طبقه بندی می شوند. فرم های باز به اشکالی گفته می شود که می توان درون آنها رو جستجو کرد ولی فرم های بسته توسط فرم های باز محصور می شوند.به طور مثال درک درست از عناصر فضا و خطوط برای رسیدن به یک فرم درست و فرار از خطای بزرگ است.

  1.  نور

نور یکی از واضح ترین عناصر طراحی داخلی است، انواع آنها طبیعی یا مصنوعی است و در کل  بدون عناصر دیگر مانند رنگ، بافت و الگوی هیچ اهمیتی ندارند.

  نور در فضا تاثیر خودش رو روی محیط و حالت های مختلف ان می گزارد و بر دیگر عناصر مانند خطوط و فرم ها را مورد احاطه قرار می دهد. قرار دادن در و پنجره ها در فضای مورد نظر باید به طور هوشمندانه ای با توجه به جهت نورهای طبیعی و مصنوعی ای که به سه نوع اصلی تقسیم می شود :نورپردازی عمومی،تاکیدی، وظیفه ای می باشد.نورپردازی وظیفه ای همانطور که از اسم آن بیان میشود وظیفه روشنایی فضایی برای انجام کاره خاصی را دارد مثل روشنایی روی میز یا تخت که هدف خاصی را دنبال می کند.نورپردازی تاکیدی که به معنی برجسته کردن یا تاکید بر روی عنصر خاصی مثا نمایش آثار هنری در موزه ها و گالری ها ،سازه ها ،مجسمه ها و غیره می باشد.نورپردازی محیطی یا عمومی اشاره مستقیم به کلیت نور فضا دارد و کلیه فضا را روشن می کند.

 5.رنگ

رنگ ها نیاز به معرفی ندارند ،آنها ارتباط زیبایی بین اشیا و حالاتشان ایجاد می کنند . رنگها باید براساس روانشناسی ذهنیت افراد مشخص شوند. به عنوان مثال، قرمز انتخاب عالی برای اتاق ناهار خوری است زیرا سبب تحریک اشتها می شود و رنگ سبز برای اتاق خواب به عنوان رنگ آرامش و سلامت استفاده می شود.هر رنگ دارای سه ویژگی متمایز از قبیل رنگ، ارزش و شدت خیرگی است و طراح داخلی باید از این ویژگی ها برای انجام تغییرات و ترکیب های مختلف آگاه باشد. رنگ ها به طور کلی به رنگ های اولیه و ثانویه طبقه بندی می شوند و همچنین به دسته هاینوع سوم رنگ ها اعم از: مکمل ، مشابه و تک رنگ خاص طبقه بندی می شوند.

 

  1. بافت

بافت به طور عمده با سطوح برخورد می کند و تعیین می کند که یک سطح معمولی به نظربرسد یا احساس شود. بافت جذابیت عمیقی را به فضای زندگی افزوده و احساس / فرم و ثبات یک سطح را تعریف می کند. بافت به طور گسترده ای به دو نوع طبقه بندی می شود – بافت بصری که در آن بافت تنها قابل مشاهده است و واقعی که در آن بافت هم دیده  وهم  احساس می شود. هر چیزی از ترکیب پارچه ها مانند پوشش بالش، رو تختی و رختخواب و یا هر چیز دیگری با پوشش هایی نظیر پرده، رنگ دیوار یا تصاویر پس زمینه به کار می رود، دارای یک بافت است.در حالیکه باید یک بافت مشخص تر برای تعریف هر حالتی از بافت وجود داشته باشد ، بافت های متضاد باید طوری باشد که فضا را برای مقایسه کردن آماده کند.

  1. الگو

الگو ها علاقه و سرزندگی را به طراحی داخلی و همچنین در کار کردن با رنگ اضافه می کنند. الگو ها مسیر خاصی برای خودشان دارند وعناصر را برای دوام وهموار ساختن به فضای زندگی اضافه می کنند. الگوها می توانند به هر  شکل و حتی طرح های مختلف جذاب و تکراری باشند. Paisley، یک نوع الگوی طراحی است که شکل یک سبیل قطره ای شکل را می گیرد و یکی از الگوهای رایج استفاده شده در رنگ های دیواری، پوشش های بالش و سایر سطوح تزئینی است.

 

نوشته آکادمی Launchpad   اندونزی

ترجمه : بهاره جاهدمنش